Snažte se vynechat:
1) Nálepkování v hodnocení. Nehodnoťte dítě, ale jeho chování. Podrobnosti o nevhodnosti používání slovního spojení JSI…naleznete ve článku: Nálepkování do výchovy nepatří.
2) Neuvěřitelné pochvaly jsou věty typu. „To je nejkrásnější hrad v písku na celé pláži!“
„Ty jsi ta nejchytřejší holčička na světě!“ Vím, že je to řečené v dobrém duchu, ale není třeba přehánět a používat přeceňující věty. Můžete v dítěti podporovat přehnané sebevědomí, které mu rozhodně neprospěje. Nebo se může stát naopak, že Vaše přehnané hodnocení nebude pro dítě věrohodné a nebude Vám důvěřovat.
3) Prvotní pochvalu zrušíte. Nejdříve dítě pochválíte, oceníte jeho aktivitu, ale vzápětí mu dobrý pocit seberete kritikou. „Jééé to je krásný obrázek! Ale proč jsi to tady tak zaneřádil vodovkami!“ „Super, krásné třetí místo…ale toho před tebou si ještě mohl předběhnout.“ Prvotní pochvalu kritikou zaručeně zabijete. Dítěti zkazíte radost z úspěchu.
4)Přirovnávání dítěte k postavě z pohádky. „Teda ty jsi byl rychlý jako Blesk McQueen v Hromové díře.“ „Překážky si přeskákala zkušeně, jak žabka Kuňkalka.“
Někdy přemíra slov není žádoucí. Stejně tak, časté používání verbální pochvaly nemusí na dítě účinně působit stále. Otřepané fráze se stanou pro Vás i dítě rutinou. Při častém používání slovního hodnocení sdělení ztrácí hodnotící pozitivní náboj.