Videa obsahují žádoucí chování, pokud toto chování u Vašeho dítěte chybí nebo je výrazně odlišné je to rizikový faktor.
Dítě má reakce ve smyslu žádoucího chování dle instruktivních videí – sociální zralost odpovídá věku. Není třeba další diagnostické vyšetření a terapie.
V případě, že je dítě sociálně zralé, ale je u něho patrná výraznější afektivita v chování – často pláče, vzteká se a celkově se u něho projevuje spíše negativní naladění, terapie pro podporu radostnosti (více v dokumentu: Jednoduché kroky, jak podpořit batole v sociálním vývoji), která je účinná u dětí s opožděným sociálním vývojem, mu bude jistě prospěšná. Naučí Vaše dítě se cítit šťastné.
V případě, že chování Vašeho dítěte je odlišné oproti chování u 2 až 5 videí, dítě spadá do rizikové skupiny s mírným nebezpečím dalšího nerovnoměrného sociálního vývoje.
Doporučuji odlišnosti v chování probrat s pediatrem dítěte, který dítě může odeslat na další diagnostické vyšetření. Zjištění nesrovnalostí v chování neznamená, že se u dítěte již porucha autistického spektra začíná vyvíjet. Jen je nutné tyto děti více sledovat v jejich dalším sociálním vývoji. Dětem spadajícím do této skupiny terapie sociálního chování rozhodně prospěje. Terapeutem je rodič, který cíleně stimuluje dítě ve správném vývoji. Více o terapeutických postupech v dokumentu Jednoduché kroky, jak podpořit batole v sociálním vývoji. Je to placený e-book, o který si můžete napsat lucie.kopacova@centrum.cz
V případě odlišného chování oproti 7 a více videím spadá dítě do skupiny, kde je velké riziko rozvoje autismu.
V tomto případě okamžitě trvejte na odeslání pediatrem k diagnostickému vyšetření a zahajte ihned terapii.
S terapií začněte ihned, neboť diagnostika může trvat několik měsíců. Každý další ztracený měsíc hraje proti Vám a Vašemu dítěti.