image

 Sociální nezrakost v batolecím věku, 
aneb podezření na autismus

 Mám pochybnosti o sociálním vývoji mého dítěte
Mé dítě je jiné, chová se zvláštně 

Nerozumím svému dítěti a ono mě. Mám pocit, že mě mé dítě neslyší, i když sluch má v pořádku. Reaguje přehnaně na běžné situace nebo naopak vůbec. V lednu 2017 se plošně začalo u pediatrů provádět screeningové vyšetření v 18. měsících věku dítěte. Toto testování má za úkol včasný záchyt dětí s drobnými odchylky v sociálním vývoji. V dalším vývoji těchto dětí mohou nastat v chování další výraznější odchylky a připojí se doposud nepřítomné symptomy, které budou poukazovat na poruchu autistického spektra.
Pokud se při screeningu objeví pochybnosti ve zdravém sociálním vývoji, je potřeba toto dítko dále sledovat. Test se opakuje ve věku 24 měsíců. Po prvním testování při zjištění odchylky od běžného sociálního chování je vhodné začít k dítěti cíleně pedagogicky přistupovat, tak aby se správný vývoj podpořil a nastartoval správným směrem.

 Nejlepším diagnostikem je rodič

Rodiče přicházejí do kontaktu s malým dítětem nejčastěji a jsou tedy nejlepšími pozorovateli, kteří si mohou všimnout případných zvláštností v chování jejich dítěte. Pokud nemají prozatím zkušenost s výchovou zdravého dítěte, je rozpoznání drobných odchylek ve vývoji náročnější. Zde by měl být nápomocný test, který se začal od roku 2017 dle celosvětového trendu aplikovat i v našich pediatrických ordinací.
Pracovala jsem s rodinami s děti s odlišným sociálním vývojem a autismem. Pro své studijní účely jsem s nimi v roce 2012 prováděla výzkumné šetření, kdy pro mě v té době překvapivým faktem bylo zjištění, jak dítě přišlo k diagnostice poruchy. Ve všech dotazovaných případech byl pediatr neaktivní účastník nebo naopak dokonce rodiče ujišťoval o zdravém vývoji.
Odchylky v sociálním vývoji dítěte již v období 1 roku věku si první všiml rodič, který většinou již v péči měl v minulosti zdravé dítě. Pokud rodič drobné odchylky nezachytil, upozornil na ně pedagog či vychovatel, který se specializoval na péči o děti předškolního věku a přišel s nimi do kontaktu zcela náhodně na dovolené nebo v dětském koutku.
Celosvětově používaný test M – CHAT je nenáročný a obsahuje 20 otázek týkající se sociální chování dítěte především v oblasti tzv. SDÍLENÉ POZORNOSTI. Odpovědi na otázky jsou jednoduché a rodič odpovídá pouze ANO/NE na konkrétní chování v určitých situacích, zda je či není přítomno.
Sdílená pozornost jako předpoklad zdravého vývoje
Sdílená pozornost je dovednost naprosto klíčová a žádoucí ve zdravém sociálním vývoji dítěte. Potřebná je k přijetí dítěte do společnosti a k pocitu štěstí, který dítě v kontaktu s druhými prožívá. Dá se říct, že:
Sdílená pozornost je předpokladem pro šťastný život.
Při odchylkách v oblasti sdílené pozornosti se dítě ocitá v izolaci od okolí – rodiče, vrstevníků. Sdílená pozornost je schopnost, která se u dítěte objevuje v raném věku okolo 6 – 12 měsíců. Jedná se o pozornost, kterou dítě zaměří na objekt zájmu např. na letadlo na obloze. Chce tuto informaci sdělit druhé osobě, kterou vyhledá a naváže s ní oční kontakt. Ukáže prstíkem na daný předmět a přitom sleduje, zda jeho aktivitu sdílíte a na letadlo se podíváte. Úspěšnost záleží na tom, zda si dítě hledá tzv. „komunikačního partnera“.

Dobrým příkladem je následující video:


 Nejlepším terapeutem je rodič

Terapií u dětí s opožděným sociálním vývojem, na který nám poukáže zmíněný test v 18. měsících u pediatra, je aktivace ATTECHMENTU. V posledních letech se tento termín především spojuje s problematikou ohrožených dětí. Kdy se poukazuje na nutnost zajistit kontaktní vztahovou osobu pro nechtěné odložené děti v raném věku. Teorie attechmentu neboli vztahové vazby se zabývá interakcí matka – dítě. Dítě dokáže prospívat a být v životě šťastné pouze skrze milující vztahy. Potřebuje být akceptováno, vnímáno a mít pozitivní reakci na svoji osobu.
Dítě, které má opožděný sociální vývoj a jeho reakce nesplňují parametry sdílené pozornosti, potřebuje zvýšenou péči a pozornost od rodičů. Každý z nás má určitou schopnost pro „intuitivní rodičovství“. Někdo jde do interakce s kojencem a následně s batoletem plně a naprosto přirozeně a jiný musí tyto kvality v sobě hledat a popřípadě se je naučit. Jít do EMOCÍ v kontaktu s dítětem je klíčem k terapii. Ostatně milují to všechny děti. Pokud dokážete v interakci s dítětem aktivně používat emoce ve výrazu tváře, v hlase a pohybech těla, v dítěti velmi přirozeně podporujete jeho zdravý citový vývoj.
V terapii u dětí s odlišným sociálním vývojem je nezbytné povzbuzovat rodiče k zachování intuitivního rodičovství. Emotivní přirozené reakce na dítě u rodičů mizí, pokud není přítomna od dítěte adekvátní odpověď. Nereagující dítě na Vaše podněty ve Vás velmi rychle vyvolá frustraci a následně rezignaci na opakování.  Co se nepodporuje, nevyživuje to se utlumí, vymizí. Jako pedagog v rodinách jsem o tom často s rodiči mluvila a podporovala je ve znovuobjevování přirozeného emotivního milujícího přístupu.


 Na co poukážou výsledky screeningového vyšetření

Výsledky mohou ukázat na zdravý sociální vývoj dítěte. V některých oblastech testování může v sociálních dovednostech dítě pokulhávat. Období kolem 18. měsíců, kdy se první testování provádí je ideální pro nastimulování správného vývoje sociálního chování. Včasná cílená intervence od rodičů k dítěti je stěžejní k dosažení úspěchu. Cílem screeningu je tedy zachycení rizikových dětí a zahájení včasné terapie rodiči, která nastimuluje zdravý sociální vývoj, který by se pravděpodobně sám nerozběhl nebo by se dále vyvíjel odlišně od normy s přibývajícími autistickými projevy v chování.

Otestovat dítě dotazníkem M – CHAT s videi, které Vám přiblíží sledované chování, které se testuje, 
můžete pomocí e-booku:



image


 Vyhodnocení testu

 Videa obsahují žádoucí chování, pokud toto chování u Vašeho dítěte chybí nebo je výrazně odlišné je to rizikový faktor.
Dítě má reakce ve smyslu žádoucího chování dle instruktivních videí – sociální zralost odpovídá věku. Není třeba další diagnostické vyšetření a terapie.
V případě, že je dítě sociálně zralé, ale je u něho patrná výraznější afektivita v chování – často pláče, vzteká se a celkově se u něho projevuje spíše negativní naladění, terapie pro podporu radostnosti (více v dokumentu: Jednoduché kroky, jak podpořit batole v sociálním vývoji), která je účinná u dětí s opožděným sociálním vývojem, mu bude jistě prospěšná. Naučí Vaše dítě se cítit šťastné.

V případě, že chování Vašeho dítěte je odlišné oproti chování u 2 až 5 videí, dítě spadá do rizikové skupiny s mírným nebezpečím dalšího nerovnoměrného sociálního vývoje.
Doporučuji odlišnosti v chování probrat s pediatrem dítěte, který dítě může odeslat na další diagnostické vyšetření. Zjištění nesrovnalostí v chování neznamená, že se u dítěte již porucha autistického spektra začíná vyvíjet. Jen je nutné tyto děti více sledovat v jejich dalším sociálním vývoji. Dětem spadajícím do této skupiny terapie sociálního chování rozhodně prospěje. Terapeutem je rodič, který cíleně stimuluje dítě ve správném vývoji. Více o terapeutických postupech v dokumentu Jednoduché kroky, jak podpořit batole v sociálním vývoji. Je to placený e-book, o který si můžete napsat lucie.kopacova@centrum.cz
V případě odlišného chování oproti 7 a více videím spadá dítě do skupiny, kde je velké riziko rozvoje autismu.
V tomto případě okamžitě trvejte na odeslání pediatrem k diagnostickému vyšetření a zahajte ihned terapii.
S terapií začněte ihned, neboť diagnostika může trvat několik měsíců. Každý další ztracený měsíc hraje proti Vám a Vašemu dítěti.


 Včasná a dobře cílená terapie je nejdůležitější
v prognóze vzniku či průběhu poruchy

 Dobře stimulované dítě rodičem v raném věku má naprosto odlišnou startovací čáru 
při vznikající poruše než dítě, které terapii podstoupilo ve starším věku, nebo vůbec. 
Neberte to, prosím, jako strašení, ale situace je závažná. 
Včasná intervence je ohromný bonus do budoucnosti Vašeho dítěte. Bude mít rozhodující vliv na samostatnost dítěte a šťastný život ve společnosti.


 Upřesňující diagnostické vyšetření

 Drobné odchylky v sociálním vývoji mohou být patrné již v období 10 – 12 měsíců věku dítěte. Většinou si zvláštností v chování všimne rodič nebo ho upozorní osoba, která přišla do kontaktu s dítětem s autismem v minulosti. 
V případě výrazných pochybností v sociálním vývoji dítěte a pozitivního testu, který jste si vypracovali, je vhodné doplnit diagnostické vyšetření u dětského psychiatra (pedopsychiatra) nebo dětského klinického psychologa (nejlépe zkušeného v problematice proruch autistického spektra). Očekávejte dlouhou objednávací dobu. S terapií ovšem můžete začít hned.
Více informací dále můžete získat v poradnách Rané péče, ve Speciálně pedagogických centrech (SPC) nebo v organizacích zaměřených konkrétně na pomoc dětí a dospělým s autismem: NAUTIS – Národní ústav pro autismus, CTA – Centrum Terapie Autismu. 

Ve větších městech můžete často najít neziskové organizace, zabývající se problematikou autismu, které Vám mohou poradit v případě Vašich pochybností v sociálním vývoji dítěte, které prozatím neprošlo diagnostikou autismu a diagnózu stanovenou nemá.


 Včasné zahájení terapie

 U dětí s nerovnoměrným sociálním vývojem je vhodné zahájit co nejdříve terapii v domácím prostředí, které je pro dítě dobře známé a tudíž bezpečné. 
Nejlepším terapeutem pro batole je rodič nebo jiná osoba, která je s ním v nějčastějším kontaktu. 
Terapeutické postupy se zaměřují na jednotlivé oblasti, ve kterých dítě selhává a nejsou nikterak náročné na osvojení rodičem – terapeutem.
 Podrobně rozpracované terapeutické postupy s videi, které se mi osvedčily při práci u dětí s autismem najdete v placeném dokumentu: 
Jednoduché kroky, jak podpořit dítě v sociálním vývoji 


 Cena placeného e-booku: 720 Kč
V případě zájmu mi napište
lucie.kopacova@centrum.cz